Návrat na hlavní stranu

Pomník padlým v I. sv. válce [ Pomník či památník ]

I. světová válka hluboko zasáhla do klidného života Těchobuze, neboť téměř všichni muži museli nastoupit na vojenská bojiště. Z Těchobuze narukovalo 122, z nichž se 25 nevrátilo.

Jsou to: Albrecht Rudolf, Bárta Václav, Bouřil František, Dolejš Václav, Dolejš Robert, Dufek Adolf, Fišer Jan, Holub Vladimír, Houdek František, Chramosta Jan, Kaind Jan, Kouba František, Kratochvíl Josef, Musil Prokop, Novotný Adolf, Pokorný Josej, Pudil Václav, Semrád Antonín, Šmíd Václav, Švara Antonín, Vaněček Václav, Fišer Václav

Tato jména jsou uvedena na pomníku. Na desce nejsou: Kříženecký Josef, Pokorný Karel, Bárta. O těch se před postavením pomníku nevědělo. Pomník vojínům z Těchobuze, kteří padli ve světové válce 1914 - 1918, je krásnou ozdobou malé těchobuzské návsi.

Návrh na pomník vypracoval a stavbu provedl akademický sochař J. V. Dušek z Tábora. Pomník je z pískovce, reliéf na něm představuje klečící ženu se dvěma dětmi, jak hledí do dálky. Nápis vyzývá: "Braňte dědictví otcovo vykoupené krví", dole je nápis: "Našim padlým". Kámen potřebný na podstavec věnoval Dr. Weis. Je to černá žula, kterou do potřebných kvádrů opracoval kameník z Pacova p. Josef Brtnický. Pomník byl odhalen dne 6. července 1930 v den upálení M. J. Husa na přání americký krajanů. Za zmínku stojí i podpora právě zmíněných amerických krajanů, především pana Antonína Šmída z Chicaga, těchobuzské rodáka, který uspořádal sbírku na podporu postavení pomníku padlým. Tato sbírka byla úspěšná a na stavbu pomníku obdržela obec od krajanů žijících v USA celkem 3.785,- Kč a 2 dolary.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://techobuz.zde.cz

Typ záznamu: Pomník či památník
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 20.08.2004 v 10:07 hodin

Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm
www.pardub.ris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.