Návrat na hlavní stranu

Stará Ves nad Ondřejnicí

Stará Ves nad Ondřejnicí náleží do okresu Frýdek-Místek, nachází se na jeho severozápadě a vzdálenost od okresního města je 15 km. Dominantou obce se 2 464 obyvateli jsou dva historické objekty - renesanční zámek zdobený figurálními sgrafity a gotickorenesanční kostel. Nejstarší písemný pramen o vzniku obce je z období let 1245 - 1281 v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schaumburka.
K obci připadá její místní část Košatka s 369 obyvateli.
Zástavba obce je poměrně řídká a roztáhlá, slezského typu, jen část obce vykazuje výstavbu soustředěnou do sídlišť vilkového typu.
Charakter polohy předurčoval obec do nedávné doby k převaze kovozemědělství, předtím bylo dominantní zemědělství. S rozvojem průmyslu na Ostravsku nacházela větší část obyvatelstva obživu v průmyslové Ostravě. Současně se stav mění vlivem transformace průmyslové činnosti. Dopravní obslužnost je autobusovou dopravou, nyní již omezenou vlivem rostoucího automobilismu. Středem obce probíhá hlavní silnice I/58 Ostrava - Rožnov pod Radhoštěm .Pracovní příležitosti jsou v obci značně omezené vlivem transformace průmyslu a zemědělství, narůst nových pracovních příležitostí je pomalý. Krajina obce je mírně zvlněná, v části zástavby spádovaná do povodí říčky Ondřejnice, na sever postupně přechází do rovinaté Oderské nivy a sousedí s CHKO Poodří. V katastru obce se pole prolínají s lesíky a remízky a s ohledem na poměrně velké zdroje vody je v katastru i několik rybníků. Spádovou oblastí je většinou 20 km vzdálená Ostrava, případně její přilehlé části. Tam dojíždějí občané do zaměstnání, středních a vysokých škol, na kulturní akce a v současné době i za nákupy v supermarketech. Zbývající část obyvatel dojíždí do Frýdku-Místku, který je naším okresním městem.

Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84:
49.730216667N, 18.1866E

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 240.00 m

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.stara-ves.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Ivana Náplavová org. 56, 27.10.2003 v 09:50 hodin

Copyright 1998-2021 © Luděk Šorm
www.pardub.ris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.