Návrat na hlavní stranu

Obchůzka s klibnou a kozlíky v Kovářově

Tisková zpráva...
Obchůzka s klibnou a kozlíky se odehrála v prvním lednovém týdnu v Kovářově, večer před svátkem Tří králů, v podání členů Jihočeského folklorního souboru Kovářovan, kteří se snaží uchovat tento starobylý zvyk. Z vyprávění se obchůzka koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda.
O tomto obyčeji se zmiňuje v knize Veselé chvilky v životě lidu českého Čeněk Zíbrt (1864 - 1932), český kulturní historik, jehož rodiště je nedaleko Kovářova v Kostelci nad Vltavou.

Z jeho knihy citujeme:
"Dobře se pamatuji, že za mého dětství v rodné vesnici na Táborsku (Kostelci nad Vltavou) chodívala chasa s klibnou. Pokud jsem se ptal těch, kdo si všímají prostonárodních zvyků, neví o chozením takovém nikdo. Zapisuji tedy zvyk, aby se nadobro neztratil. Nenadál jsem se, že moje zmínka zachrání starobylý obyčej nadobro před zapomenutím." (konec citace)
5. ledna se sešli členové Kovářovanu v klubovně na staré faře, aby se i letos připravili na obchůzku skotačivých kozlíků a klibny. Od 16 hodiny začalo oblékání do masek, zkoušelo se klapání okovaných čelistí kozlíků, ustrojovala klibna, kočí a sedlák se domlouvali, jak budou klibnu v jednotlivých staveních prodávat.
chasa před zahájením obchůzky
chasa před zahájením obchůzky
Významnost a jedinečnost tohoto zvyku podtrhuje i zájem České televize, která natáčela celou obchůzku pro její prezentaci v nově vzniklém Folklorním magazínu, jenž ukazuje tradice v nás a kolem nás.
klibna míří do České televize
klibna míří do České televize
Veselý průvod starobylých masek v každém stavení vlídně přijali, hospodář či hospodyně počastovali všechny dobrou kořaličkou, i na oves a seno přidali, ale klibnu ne a ne koupit. Chasa tedy ukončila celou obchůzku tradičně v místní hospodě, kde pan hostinský nebyl skoupý, koně koupil a podle zvyku porazil.
paní starostová prohlíží klibnu
paní starostová prohlíží klibnu
pan hostinský poráží klibnu
pan hostinský poráží klibnu
Na starobylou obchůzku s klibnou a kozlíky navázalo druhý den chození Tří králů, které v obci udržují samy děti. V chalupách zněla v podání králů Kašpara, Melichara a Baltazara koleda My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám . . .
Tříkrálová obchůzka v Kovářově
Tříkrálová obchůzka v Kovářově

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55, tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 07.01.2006 v 13:42 hodin

Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm
www.pardub.ris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.