Návrat na hlavní stranu

O 36. Horáckém bále na Vysočině

Horácký bál je tradiční lidová zábava, která návštěvníkům poskytuje již 36 let skutečný obraz toho, jak se dokázali naši předkové na Vysočině bavit.
Horácký bál je tradiční lidová zábava, která návštěvníkům poskytuje již 36 let skutečný obraz toho, jak se dokázali naši předkové na Vysočině bavit. Předání práva a jeho přijetí bylo vždy základem toho, aby se vůbec nějaká zábava mohla pořádat. Pokud bylo právo přijato, byly přečteny regule, tedy výčet podmínek za kterých bylo možné zábavu pořádat a stanoveny osoby dohlížející na pořádek bálu. Zpravidla to byl obecní policajt. Místní chasa, v našem případě členové souborů Vysočan, Pramínek, Šípek a Dřeváček, potom zahájila bál předtančením, slavnostním tancem, který se navodíl tu správnou bálovou atmosféru a který končil zavádkou. Tanečníci vyzvou k tanci návštěvníky bálu a provedou je.
předtančení
horácké soubory
V průběhu večera se mají návštěvníci možnost naučit některé původní tance Horácka, mohou si zasoutěžit v tanci a vyhrát některou z pěkných cen. Na každém bálu nechybí ani výborný tradiční guláš, pravé horácké koláče a samozřejmě krásně zdobené perníky lidovými motivy. Půlnoc každého bálu patří tzv. Půlnočnímu překvapení. Je to veselá, někdy i satirická scénka, dokreslující některé události ze života nebo vztahy mezi lidmi.
Půlnoční překvapení
Půlnoční překvapení
půlnoční překvapení
půlnoční překvapení
V předsálí potom je zřízena šatlava. Místo pro hříšníky, které obecní policajt vždy přivede, pokud se prohřeší návštěvník proti regulím bálu. V šatlavě se prodávají výborná moravská vína. Po půlnoci je připravena pro milovníky lidové písniček tzv palicovka, kdy muzikanti sejdou na taneční parket a hrají písničky na přání návštěvníků, kteří si s nimi mohou zazpívat.
Bálem vás provázela lidová muzika Vysočanu s primášem Janem Pechem a Počátecká dechovka a pořadatelem bálu je Horácký soubor písní a tanců Vysočan.
36.
Z článku pro noviny pro 36. Horácký bál, který se uskutečnil 18. února 2006 v estrádním sále DKO s.r.o. Jihlava.

Jan Havel, Vysocan.Jihlava@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Vysočan, Horácký soubor písní a tanců

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 21.02.2006 v 22:56 hodin

Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm
www.pardub.ris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.