Návrat na hlavní stranu

V Kovářově s klibnou a kozlíky

Tisková zpráva...
Obchůzka s klibnou a kozlíky se opět po roce uskuteční v Kovářově večer 5. ledna v podání členů Jihočeského folklorního souboru Kovářovan, kteří se snaží uchovat tento starobylý zvyk.
Obchůzka s klibnou a kozlíky se opět po roce uskuteční v Kovářově večer 5. ledna v podání členů Jihočeského folklorního souboru Kovářovan, kteří se snaží uchovat tento starobylý zvyk. Z vyprávění se obchůzka koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Klibna (maska koně) tedy podle lidového výkladu značí velblouda. Během času se tento obyčej vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybí žertování, dobrá kořalička, ale ani vinšování k novému roku.
Členové Kovářovanu se znovu vydají na obchůzku, převlečou se do masek klibny, kozlíků, sedláka a kočího, aby navštívili jednotlivá stavení a pokusili se prodávat klibnu hospodářům či hospodyním. Je již dobrým zvykem, že takovýto veselý průvod v každém stavení vlídně přijmou, počastují dobrým pitím i na oves a seno přidají. Zda klibna najde svého majitele se ještě neví, protože doposud se ji nepodařilo prodat, tak snad letos .................
Významnost a jedinečnost tohoto zvyku podtrhuje i zájem České televize, která natáčela v loňském roce celou obchůzku a vysílala jí v nově vzniklém Folklorním magazínu, jenž ukazuje tradice v nás a kolem nás.
momentky z loňské obchůzky
momentky z loňské obchůzky
momentky z loňské obchůzky

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarov.cz, www.jfos.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 02.01.2007 v 21:31 hodin

Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm
www.pardub.ris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.