Návrat na hlavní stranu

7. folklorní festival Horácko zpívá a tančí

29. a 30. května 2009 Světlá nad Sázavou
Festival Horácko zpívá a tančí je největším festivalem horáckých souborů.
Z horáckých souborů na festivalu vystoupily: Rouchováček z Rouchovan, Okřešánek z Okříšek, Kuřátka z Chrudimi, Škubánek ze Světlé nad Sázavou, Jeřabinka, Šípek a Pramínek z Jihlavy, Groš a Rožínka z Dolní Rožínky, Kalamajka z Havlíčkova Brodu, Vysočan Hlinsko a Vysočan Jihlava.

Pokaždé se festivalu účastní i soubory z jiného regionu. Tantokrát přijaly pozvání soubory ze Slovácka - Lúčka ze Svatobořic-Mistřína a Děcka ze Skoronic. Zahraničním hostem byl vynikající srbský soubor Abraševič, Stari Grad.
Již páteční Dětský den, 29. květen, byl poznamenán nepřízní počasí. Ráno sice svítilo sluníčko, ale po vystoupení prvního souboru začalo pršet. První koncert pro děti ze ZŠ a MŠ byl zrušen, druhé představení mnohlo však již proběhnout pod střechou, v divadelním sále Společenského domu. Tady se konaly též další festivalové pořady. Odpolední přehlídkový pořad dětských folklorních souborů Pramínky zahájila dětská dechová hudba ZUŠ Světlá n. S. A pak se jednotlivá milá vystoupení souborů střídala se Zpěváčky - vítězi krajského kola kraje Vysočina. Byli to: Matěj Dohnal, Marian Hübner, Zbyšek Voda. Zazpívala i finalistka celostátní soutěže ve Velkých Losinách Lenka Prägerová z Jihlavy. Večer se dětským souborům věnovala na tzv. "piškot-párty" oblíbená moderátorka pořadů pro děti Radka Ehrenbergerová.

Dospělí se v pátek večer skvěle pobavili na historicky prvním (ve Světlé nad Sázavou) Posezení u cimbálu v Městské kavárně. Zpívalo se a tančilo nejen při cimbálovce folklorního souboru Lúčka ze Svatobořic-Mistřína, ale i při horáckých písničkách muziky Pramínku z Jihlavy.

V sobotu 30. května se počasí neumoudřilo. Jarmark lidových řemesel proběhl v komorním provedení. Nechybělo předvádění práce místních kameníků, sklářů a kovářů. Pro nepřízeň počasí byl zrušen též průvod souborů městem.

Hlavní festivalový pořad Horácko zpívá a tančí byl zahájen zpěvem horáckých písní v podání světelského smíšeného pěveckého sboru Gaudeamus. Dále se sál rozezněl písněmi a rozvířil tanci pod taktovkou Míly Brtníka, nestora horáckého folkloru. Všechny pořady se vyznačovaly vysokou uměleckou úrovní, spontánnosti projevů dětí, mladeže i dospělých. Celkovou pohodovou atmosféru dotvořily nástupy souborů z hlediště. Publikum oceňovalo výkony souborů bouřlivým potleskem často i v průběhu vystoupení - na otevřené scéně.

Vydařily se i doprovodné programy: Národopisná výstava v galerii Na Půdě, ta potrvá do 20. června a Horácká kuchyně ve školní jídelně základních škol.

Město Světlá nad Sázavou poskytla v době konání festivalu též možnost návštěvy Světelského podzemí a Muzea Světelska.
Hlavním pořadatelem festivalu bylo Město Světlá nad Sázavou a Dětský folklorní soubor Škubánek, spolupořadatelé Folklorní sdružení ČR, Horácké folklorní sdružení Jihlava, ZŠ Světlá nad Sázavou, Komenského ul. a Kulturní zařízení Světlá nad Sázavou KyTICe. Festival podpořil kraj Vysočina. Mediálními partnery byl Český rozhlas, Rádio Proglas, ČR Region,Niviny Havlíčkobrodska, Mladá fronta Dnes, Dětská tisková agentura, Místní infostránky, ACR Alfa, TV NOE, Informační server www.borovice.cz, časopis Folklor.

epe

DALŠÍ INFORMACE: Horácké slavnosti Horácko zpívá a tančí

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 08.06.2009 v 17:19 hodin

Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm
www.pardub.ris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.