Návrat na hlavní stranu

Obchůzka s klibnou a kozlíky v Kovářově

5. ledna, v předvečer Tří králů, se již tradičně konala v Kovářově Obchůzka s klibnou a kozlíky, kterou udržují členové Jihočeského folklorního souboru Kovářovan.
Tato obchůzka se, podle vyprávění, koná na památku krále Baltazara, jenž přijel na bílém velbloudu do Betléma poklonit se Ježíškovi. Maska koně, tzv. klibna značí dle lidového výkladu velblouda. Tento starobylý masopustní obyčej se posléze vyvinul v rozpustilou zábavu, při které nechybělo žertování, dobrá kořalička, ale i vinšování k novému roku.
prodej Klibny
prodej Klibny
s písničkou
s písničkou
V úterní podvečer se opět po roce sešli členové Kovářovanu, aby se připravili na obchůzku po staveních a pokusili se klibnu tradičně prodat. Za hudebního doprovodu dud se průvod s klibnou a maskami skotačivých kozlíků vydal zvesela po vsi, aby u jednotlivých hospodářů kočí se sedlákem zkusili své štěstí.

Ale tradiční vychvalování koně moc "nezabralo" a tak byli povoláni nezbední kozlíci, kteří trkali ve staveních hospodyně i další přihlížející osazenstvo, aby je přiměli k rozhodnutí. Kočí se sedlákem však pokračovali ve vychvalování slovy: Tahleta kobyla je nově okovaná, není mlsná, i hřebíky žere a děvčata má taky ráda, jako pejsek za nimi běhá, kupte sousede, neprohloupíte.

Kobyla se přesto hospodářům moc nezdála a tak raději přidali nějakou tu zlatku na oves i seno a veselý průvod počastovali dobrou kořaličkou.
společné foto
společné foto
vijé
vijé

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarovan.cz, www.jfos.cz

DALŠÍ INFORMACE: Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 05.01.2010 v 20:59 hodin

Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm
www.pardub.ris.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku s.r.o.